Amalgám je slitina rtuti s několika kovy – v současnosti s mědí, stříbrem a cínem. Ve stomatologii se dnes používá amalgám jako výplňová hmota a především do zadních poškozených zubů. Při tuhnutí mírně expanduje, tzn. zvětší svůj objem. To je dobré u živých zubů, kde se vytvoří velmi těsné spojení bránící uvolnění výplně a zejména průniku bakterií pod výplň. U zubů s velkou ztrátou zubních tkaní(víc jak 80% ) a zubů zbavených zubního nervu má ale tato objemová expanze a jí založený tlak na stěny zubu podíl na následných frakturách zubů.
Výhody vs nevýhody amalgámu :
Pro:
– správně zhotovená amalgámová výplň působí antibakteriálně
– mechanická odolnost, trvanlivost, dobře odolává žvýkacímu tlaku
– snese drobné chyby lékaře, při zhotovování např. nedostatečné sucho,…( podlé mého názoru , rozhodně nemůže být řazeno mezi výhody tohoto materiálu)
Proti:
– v přípravě výplně je nutné odstranit větší množství zdravých zubních tkání !!!
– nevhodná estetika
– riziko vzniku prasklin a fraktur zubů které můžou vest k endodontickému ošetřeni zubů , případně extrakce zubů.
– toxicita (ve ztuhlém amalgámu je množství rtuti cca do 40%)
„Bílé výplně‘‘–správný název je kompozitní materiál, což znamená, že jde o materiál složený ze dvou, nebo více složek s rozdílnými vlastnostmi, které dohromady dávají výslednému výrobku nové vlastnosti, které nemá sama o sobě žádná z jeho součástí .V plastovém pojivu, které zajišťuje soudržnost materiálu a je zodpovědné za schopnost polymerace, při které materiál ztvrdne, se nacházejí tzv. plniva – křemičité, skelné nebo keramické částice různého tvaru a velikosti, které dávají výplňovému materiálu jeho pevnost. Starší kompozitní pryskyřice byly „samotuhnoucí“ a k vytvrzení došlo samovolně po smíchání dvou složek, moderní tzv. fotokompozitní pryskyřice tuhnou po osvícení světlem specifické vlnové délky pomocí speciální halogenové nebo LED lampy .
Výhody:
– Barva kompozitního materiálu je dostupná v řadě odstínů a transparentnosti. Díky tomu je možné zhotovit výplň tak, aby nebyla vidět.
– Pevnost je podobná přirozenému zubu
– Mikropreparace : na rozdíl od amalgámu nevyžaduje zbytečné odstranění zdravé zubní tkáně.
– Po speciální úpravě povrchu zubu dochází při dodržení správného technologického postupu k velmi pevné vazbě – adhezi na zubní tkáň, takže výplň na zubu pevně drží. Navíc pokud je zub již kazem oslabený, dokáží ho zpevnit. Tím se snižuje pravděpodobnost prasknutí zubu.
– Kompozitní pryskyřice nejsou dobrými vodiči tepla, takže se také neobjevuje citlivost na tepelné podněty jako u amalgámu
– Neobsahují škodlivou rtuť
Nevýhody:
– U starších kompozitních pryskyřic docházelo po čase ke změnám barevného odstínu, u modernějších materiálů se již tento problém prakticky nevyskytuje.
-Technologická náročnost, závislá na kvalitě práce lékaře a vybavenosti pracoviště
-Čas :Na zhotovení kvalitní kompozitní bílé výplně je potřeba 1-2 hodiny.
Pro zhotovení bílých výplní ve frontálním úseku používáme vysoce kvalitní systém Ceram.X SphereTEC one od švýcarské firmy Dentsply , pro zhotovení vyplně v postranním úseku – novinku na trhu Ecosite Bulk Fill od německé firmy DMG